Skontaktuj się z nami +48 76 840 14 90

Deklaracje

Najczęściej zadawane pytania

26 stycznia 2013, Małgorzata Frąckowiak

– Jestem współwłaścicielką mieszkania razem z mężem. Czy każde z nas musi złożyć deklarację?

– Nie. Wystarczy, jeżeli zrobi to jeden współwłaściciel nieruchomości.

– Nie chcę segregować odpadów i za wywóz moich odpadów wolę płacić wyższą stawkę. Które pole deklaracji mam wypełnić?

– Segregacja odpadów komunalnych zgodnie z nową ustawą jest obowiązkowa. Nie można zadeklarować, że nie będzie się śmieci segregować – bo to by oznaczało, że chce się świadomie łamać prawo. Dlatego też miesięczna stawka za odpady komunalne (29 zł) dla jednego gospodarstwa domowego na terenie ZGZM uwzględnia jedynie sytuację, w której każde gospodarstwo odpady dzieli według ich rodzajów. Jeżeli w drodze kontroli okaże się, że odpady w danej nieruchomości nie są segregowane, ZGZM będzie miało prawo naliczyć stawkę według innej, wyższej taryfy (obecnie to 58 zł).

– W części domu prowadzę działalność gospodarczą. Jak mam wypełnić deklarację i jak potem będę wyrzucać śmieci?

– Deklaracja dotyczy tylko nieruchomości zamieszkanej. Skoro dom jest zamieszkany, w deklaracji należy jedynie podać liczbę prowadzonych w nim gospodarstw domowych. Jeśli na terenie nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza i z tego tytułu powstają odpady komunalne, osoba prowadząca działalność powinna zawrzeć odrębną umowę na odbiór odpadów z firmą świadczącą takie usługi.

W kamienicy wynajmuję mieszkanie, w której prowadzę biuro. Czy mam obowiązek złożyć deklarację?

– Nie, ponieważ w tym lokalu nie jest prowadzone gospodarstwo domowe.

– Czy mogę złożyć deklarację drogą elektroniczną?

– Zgodnie z obowiązującym prawem – tylko poprzez Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta, dysponując elektronicznym podpisem.

– Mieszkam w domku jednorodzinnym. Odpady zmieszane będę gromadzić w kuble przy domu. Czy za ten kubeł co miesiąc będę płacić osobno, a za segregowane śmieci osobno?

– Nie. Opłata jest jedna i wynosi 35 zł od jednego gospodarstwa domowego – za wywóz oraz zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych. Firmę, która będzie odbierać spod domu odpady zmieszane ZGZM wybiera w drodze przetargu. Sam kubeł można będzie wydzierżawić lub kupić we własnym zakresie.

– W tej chwili kończę budowę domu, ale zamieszkam w nim dopiero w czerwcu. Kiedy powinienem złożyć deklarację?

– W ciągu 14 dni od zamieszkania lub powstania na danej nieruchomości odpadów. Podobna zasada obowiązuje wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy zmieniają swoje miejsce zamieszkania.

Partnerzy:
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego
  • Fundacja Zielona Akcja
  • Powiat Polkowicki
  • Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu
  • NFOŚiGW

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar
Font Resize
WYSOKI KONTRAST