Skontaktuj się z nami +48 76 840 14 90

Nasze gminy

Gmina Chocianów

20 grudnia 2012, Małgorzata Frąckowiak

powiat polkowicki

Miasta [1]: Chocianów.

Sołectwa [12]: Brunów, Chocianowiec, Jabłonów, Michałów, Ogrodzisko, Parchów, Pogorzeliska, Raków, Szklary Dolne, Trzebnice, Trzmielów, Żabice.

Pozostałe miejscowości [5]: Duninów, Kolonia Raków, Kolonia Szklary Dolne, Zacisze, Zagórze.

Gmina miejsko-wiejska położona w południowej części powiatu polkowickiego, na granicy Wzgórz Chocianowskich (zachodnia część Wysoczyzny Lubińskiej), Równiny Szprotawskiej i Borów Dolnośląskich, w północno-wschodniej części Niziny Śląsko-Łużyckiej.

Gmina Chocianów zajmuje obszar o powierzchni 230,27 km², z czego połowa przypada na lasy, a 42% na użytki rolne.Przeważa krajobraz nizinny z dużą ilością lasów, które w okresie letnio-jesiennym stanowią wielką atrakcję dla zbieraczy jagód i grzybów.

Na terenie gminy znajdują się cenne zabytki architektury: zespoły pałacowo-parkowe w Chocianowie, Parchowie i Żabicach, dwór i drewniany wiatrak w Chocianowcu, kościoły w Chocianowie i Trzebnicach. Szczególne miejsce zajmują dawne protestanckie kościoły graniczne w Pogorzeliskach i Trzmielowie. Dziś służą katolikom, jednak okoliczności ich powstania oraz rola jaką pełniły w dobie kontrreformacji, czynią z nich pomniki śląskiego protestantyzmu.

W gminie każdego roku odbywa się kilka imprez cyklicznych, a do najbardziej znanych należą: „Watra Łemkowska” w Michałowie i „Święto Jagody”.

Głównymi szlakami komunikacyjnymi w gminie są drogi wojewódzkie nr 328 (w kierunku Chojnowa i Przemkowa) i nr 331 (w kierunku Polkowic), a także drogi powiatowe łączące Chocianów z Lubinem i z Bolesławcem. W skład gminy wchodzi jedno miasto i dwanaście sołectw, a zamieszkuje ją 13257 osób (stan z listopada 2012 r.).

Siedziba władz gminnych znajduje się w Chocianowie, a funkcję burmistrza pełni Franciszek Skibicki

Partnerzy:
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego
  • Fundacja Zielona Akcja
  • Powiat Polkowicki
  • Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu
  • NFOŚiGW

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar
Font Resize
WYSOKI KONTRAST